Kurzy a výcviky / Zkušenosti starších

Linka důvěry, dobrý den!

 

Co je potřebné udělat pro to, abyste se mohli stát krizovým interventem a pracovat na lince důvěry či v krizovém centru? Stačí mít dobrou vůli a pevné nervy? To zcela jistě nutné je. Ale jen to samotné zdaleka nestačí. Nicméně nezoufejte – i cesta k takto náročnému, avšak altruistickému cíli, může být příjemná!

Hlavně nepanikař! Co mi to volá za člověka? Ticho. Asi omyl. Co mám dělat? Bože. Hlavně ať mi nevolá žádný sebevrah. Cože? Ten člověk snad onanuje?!

Práce krizového interventa, ať už tváří v tvář či po telefonu, je bezesporu náročná. Setkat se můžete s různými typy klientů: od těch, co mají vztahové problémy, přes pozůstalé, seniory, děti, které nemohou usnout, až po ty s psychiatrickou diagnózou či lidi trpící nejrůznějšími závislostmi. Mnoho lidí si představuje, že celý den volají jen sebevrazi stojící jednou nohou na římse okna. Vysoké procento však tvoří rozhovory „ze srandy“. Nicméně je jasné, že do krize se může dostat každý. A správný intervent by si s tím měl umět poradit.

By Ryan Melaugh, Flickr

By Ryan Melaugh, Flickr

I já se rozhodla, že se při škole chci ještě více rozvíjet a získávat nové schopnosti a dovednosti, abych mohla kompetentněji pomoci lidem, kteří to potřebují. Zvolila jsem kurz krizové intervence od ČASP (Česká asociace studentů psychologie). Kurz byl kompletní, jelikož zahrnoval obě formy –intervenci face to face i po lince. Mohla jsem si zkusit obě varianty a tak zjistit, která mi více vyhovuje a proč, a zároveň zapracovat na té druhé, ve které jsem se cítila nejistá. Srovnání je velice důležité pro budoucí volbu praxe. Obě podoby mají své výhody i nevýhody – při setkání můžeme pozorovat neverbální projevy, na lince jsme zase více anonymní, ale také „bezmocnější“.

Kurz probíhal během šesti pátků a víkendů s frekvencí jednou za 4-5 týdnů. Tedy zhruba 7 měsíců. Rozsah kurzu činí celkem 150 hodin. Dvě hodiny jsou pak věnované závěrečné zkoušce. Ta se sestává z písemného testu a z jedné modelové situace, kdy si účastník vytáhne naslepo nějakou problematiku a lektor mu hraje klienta.

Takto hodnotí kurz jedna z organizátorek: „Díky možnosti pracovat na organizaci ve dvou lidech se povedlo spustit hned dva běhy, které letos pomalu spějí ke svým závěrečným zkouškám. Díky skvělým lidem a vstřícným lektorům máme pocit, že se vše vydařilo a vytvořil se skvělý prostor pro získání nutných zkušeností z oblasti krizové intervence.“

woman-851446_960_720

Účastníků na jednom „běhu“ bylo zhruba 20. Každý měl prostor si dostatečně vyzkoušet modelové situace, zároveň se dobře tvoří skupinky i dvojice. Kurz má akreditaci MPSV, což je důležité, jelikož ne každý toto má a v oblasti uplatnění s tím pak může být problém.

Krásné prostory Benediktinského opatství v Emauzích nám dávaly pocítit významnost našeho počínání, i když občas bylo velmi náročné a vysilující. Často jsem odcházela domů zcela „vyšťavená“. Cítila jsem se jako po dlouhém maratonu, na kterém běžím celá uřícená a jen doufám, že správným směrem. Každý má témata, která se ho dotýkají osobně. I s tím se ve skupinách pracovalo.

Po celou dobu panovala přátelská atmosféra. Alespoň sama za sebe mohu říci, že jsem cítila shovívavost druhých a podporu. Překvapivě (na závažnost témat) často jsme se smáli a padaly tak zábrany studu či strachu z neznalosti. Je až s podivem jak každý víkend utekl.

Na začátku každého bloku, abychom se dostaly do přítomného okamžiku, bylo vždy zařazeno nějaké cvičení. Stejně tak na konci, z důvodů psychohygieny, byla včleněna relaxace či odlehčující aktivita. Líbila se mi závěrečná otázka a následné kolečko „Co byste tu chtěli nechat?“. Nemuseli jsme si odnášet domů nepříjemné pocity či zážitky. Na mě osobně to mělo i jiný dopad. Vracela jsem se pro telefon.

Obsahem teorie byla témata jako vymezení definice krize, její fáze a typy, jak pracovat s emocemi a dotkli jsme se i oblasti sociálně-právní. Vše bylo přehledně zpracováno ve skriptech, na kterých pracoval celý lektorský tým. Mohli jsme se tak více soustředit na výklad a méně byli nuceni si dělat poznámky.

Dostali jsme cenné tipy a rady od zkušenějších profesionálů. Kladně hodnotím i množství kazuistik, které nám byly předloženy a interaktivitu výkladu. Člověk se tak dovede do situací lépe vžít.Osvěžující byla kombinace teoretických a praktických bloků, jelikož ani jedno se bez druhého neobjede. Zároveň tak člověk udržel pozornost a zjistil, na co se ještě případně potřebuje doptat.

„Kurz se dotknul mnoha témat a oblastí, se kterými se můžeme během krizové intervence v praxi potkat. Velká část byla věnována praktickému zkoušení, přínosná byla především zpětná vazba od lektorů i od ostatních účastníků,“  říká jedna z účastnic.

Efekt kurzu na mou osobu bych shrnula asi takto: nabytá vědomostmi, poučená, zkušenější, odhodlaná, motivovaná, lítost nad koncem kurzu, úleva (třeba už se mi nebude zdát o tom, že mi volá Michael Jackson s tím, že se ztratil v Alpách…). Člověk si udělá docela dobrou představu, zda je toto směr, kterým chce jít. Jestli na to ale „máte“ či ne se stejně nejlépe ukáže časem a praxí! Takže směle do toho – s čím Vám mohu pomoci?

 

2 thoughts on “Linka důvěry, dobrý den!

 1. Objevte kouzlo české kuchyně s kuchařem roku 2019/2020 Vojtěchem Petrželou. 4 chodové letní menu s dezertem a neomezenou degustaci dobrého vína.
  Vojtěch Petržela – kapitán národního juniorského týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR a česko-slovenského týmu v carvingu. Stal se absolutním vítězem světového poháru v carvingu, vítězem mistrovství světa ve Stuttgartu (2017), je nositelem dvou zlatých medailí z kuchařské olympiády v Erfurtě (2016), dvojnásobným vítězem Mezinárodních juniorských šampionátů v letech 2017 a 2018 a nositelem titulu Kuchař roku 2019/2020.

  Vojtěch Petržela sestavil letní menu, o němž budete ještě dlouho vyprávět:

  Křupavé těsto s tatarákem z marinovaného mořského vlka s olivami,
  Krém z bílého chřestu s marinovaným chřestem a uzeným lososem,
  Kachní prso se slaninovou marmeládou, křenovou pěnou a řepou,
  Ananasový crumble s pistácií a kokosovým jogurtem.

  Spolu s Vojtěchem Petrželou a jeho citem pro vyvážení ingrediencí se ocitnete blízko gurmánskému nebi. Bude to zkrátka dokonalé! Všechno!

  Cena kurzu zahrnuje:

  ❤️ Skutečně péči lektora a personálu,
  ❤️ Veškeré suroviny, u nichž klademe velký důraz na čerstvost a kvalitu,
  ❤️ Kvalitní víno, exkluzivní čajové směsi, prémiovou kávu a vodu,
  ❤️ Zapůjčení zástěry MegaEvent.eu v průběhu kurzu,
  ❤️ Certifikát o absolvování kurzu
  ❤️ A něco navíc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *