Recenze

Dvě století v životě pozorovatele

Při osobním průzkumu v mé sociální bublině, kterou tvoří většinou VŠ vzdělaní lidé kolem 30 let, mě překvapilo, že jméno Jiřího Grygara není tak známé, jak bych očekával. Je pravdou, že působil v době, kdy má věková skupina byla ještě velmi mladá, a tak ho mohlo mnoho lidí minout. Já sám jsem znal Jiřího Grygara hned díky několika jeho činnostem. Za prvé jako skvělého popularizátora vědy, fyziky a hlavně astronomie. Za druhé jako tvář pořadu Okna vesmíru dokořán. Za třetí jako představitele Českého klubu skeptiků Sysifos.

Nejen, že jsem o něm slyšel. Naposlouchal jsem s ním mnoho populárně naučných přednášek na Youtube a dokonce jsem jich i pár osobně navštívil. Všem tyto přednášky doporučuji, jelikož jejich autor je skutečně výborný vypravěč.

Je tedy zjevné, že jsem pravděpodobně ideální čtenář jeho nové publikace „Dvě století v životě pozorovatele“. Od knihy jsem neměl přesto velká očekávání, protoze z mé zkušenosti umí být autobiografické knihy poněkud nudné a utahané a tato kniha pojednává o jednom opravdu dlouhém životě. Hned po přečtení několika úvodních stránek mě však kniha vtáhla a nepustila.

Pan Grygar je opět velmi poutavý a nesmírně pestře popisuje svůj život od úplného dětství. Jelikož se narodil již za války, je čtenář ihned na začátku vržen do prožívání druhé světové války očima mladého všímavého kluka. Následuje popis jeho studií, prvních pracovních zkušeností a kariérní dráhy. Ta zahrnuje postup na pozici předsedy Vědecké rady ČSAV, následně na předsedu České astronomické společnosti, a nakonec na předsedu Rady České televize… To vše vždy doplněné o aktuální politické dění a vnímání tehdejší doby.

Jelikož mě velmi zajímá doba mých rodičů a prarodičů, kterou jsem sám osobně nezažil, mám velmi rád takováto barvitá vyprávění, která posluchači vysvětlí, jak to tehdy fungovalo. Pro člověka narozeného na konci 20. století jsou zcela nepředstavitelné některé historky typu: „Můj spolužák z vysoké školy byl vyhozen, protože jeho strýc pořádal sbírku na podporu obětem komunistického režimu“.

Tuto knihu doporučuji všem, kteří mají rádí vesmír, události ČR 20.století, autobiografické příběhy, ale hlavně těm, kteří mají rádi příběhy jednoho z nejlepších vypravěčů, Jiřího Grygara.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *