Asi všichni známe Franze Kafku. Mnoho z nás si už dokonce všimlo, že letos uplynulo 100 let od jeho smrti. Ale kdo ho zná doopravdy? Praha kafkovská je nejnovější průvodce … Continue reading »
Tag Archives: Academia
Dvě století v životě pozorovatele
Při osobním průzkumu v mé sociální bublině, kterou tvoří většinou VŠ vzdělaní lidé kolem 30 let, mě překvapilo, že jméno Jiřího Grygara není tak známé, jak bych očekával. Je pravdou, … Continue reading »
Etologie: Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů
Etologie je věda o chování zvířat včetně člověka. Takto definovaný obor je nutně výrazně široký, a tak musí integrovat poznatky z rozsáhlé škály vědních oblastí od neurologie, přes psychologii k … Continue reading »
Český bestiář
Jiří Paděvet (*1966) je český spisovatel, nakladatel a knihkupec, od roku 2006 ředitel vydavatelství Academia. Jeho kniha Český bestiář je publikace popisující životy osmi českých mužů, kteří v naší nedávné … Continue reading »
Vězeň na útěku
Útěky z vězení jsou častým námětem akčních filmů, mezi diváky si získávají velkou oblibu. Důkazem může být i film Vykoupení z věznice Shawshank (1994), natočený na námět knihy Stephena Kinga … Continue reading »
Umění života
Kniha Zygmunta Baumana Umění života láká svým názvem a sympatickou délkou 144 stran. Samotná kniha je rozdělena na úvod, 3 hlavní kapitoly a doslov. Autor si klade za cíl předložit … Continue reading »
Orbity smrti: Nacistická “eutanázie” a masové umírání psychiatrických pacientů v českých zemích, 1939 – 1945
Orbity smrti – kniha, která na první pohled upoutá zraky čtenáře. Ovšem ne v tom pozitivním smyslu. Obálku tvoří černobílá fotografie, která vyvolává zájem, ale také smutek, hrůzu a bezpráví. … Continue reading »
Republika mezi rovností růzností a jednotou
V současnosti probíhá ve společnosti celkem hlasitá diskuze o možnosti manželství pro všechny. Tedy nejen pro oficiální stvrzení partnerského vztahu mezi mužem a ženou, ale rovněž pro vztahy osob stejného … Continue reading »
Zahrada po ní zůstala aneb Konec střední Evropy: Dopisy Václavu Wagnerovi 1942–1949 v souvislostech válečné a poválečné historie kraje
K vydání připravili Friedrich Pfäfflin a Alena Wagnerová Sidonie Nádherná (1885-1950) byla šlechtična českého původu, mecenáška a poslední majitelka zámku Vrchotovy Janovice. Byla velmi vzdělaná, stýkala se s mnoha tehdejšími kulturními osobnostmi … Continue reading »
Zen a umění zachránit planetu
Díky nakladatelství Alferia se k českým čtenářům a čtenářkám dostává další kniha vietnamského aktivisty a učitele zenového buddhismu Thich Nhat Hanha. V knize s názvem “Zen a umění zachránit planetu” … Continue reading »
Mitochondrie a medicína budoucnosti
Jak žít dlouhý a kvalitní život ve zdraví a plné síle? Řešení dle autora knihy Mitochondrie a medicína budoucnosti tkví, jak již asi tušíte, v našich mitochondriích. O nich jste … Continue reading »
Putování po Hedvábné cestě
„Všechny cesty vedou do Říma“ je rčení, které v sobě zahrnuje i jednu z nejslavnějších obchodních cest, které se často nesprávně říká Hedvábná „stezka“. Nejedná o stezku a v jistém … Continue reading »