Søren Kierkegaard (1813 – 1855), významný dánský filosof, teolog, ale i předchůdce existenciální psychologie nyní ožívá ve znovu-vydaných spisech Bázeň a chvění a Nemoc ke smrti, které vychází pospolu v jedné knize. Ač Kierkegaard své myšlenky vložil do těchto spisů již ve čtyřicátých letech devatenáctého století, jejich hloubka a snaha o podnícení dalších úvah je … Celý článek »
Štítek: filozofie
Cesty ke klidu: Jak se vyrovnat s nejistotou
„Zaměřit se na konkrétní fenomén, abychom ho dokázali lépe pochopit, znamená vnímat ho jako skleněný hranol. Držíme ho na světle a otáčíme a obracíme ho ze všech stran, abychom prozkoumali všechny jeho plochy. Kousek ho oddálíme, abychom ho uviděli jako celek, a pak zase přiblížíme, abychom si mohli prohlédnout detaily.“ Úryvek z knihy, na kterém lze … Celý článek »
Erich Fromm: Umění být
Kniha je kompilací kapitol, kterése nevešly do “Mít, nebo být?”. “Umění být” má šest částí, každá je pestrým a úplně jiným kouskem mozaiky do složitého obrazu uvědomělého života. Celý článek »
Martin Buber: Já a Ty
Svět je pro člověka dvojí, neboť i jeho postoj je dvojí. Tak začíná knihu Já a Ty Martin Buber, židovský filosof ovlivněný Feuerbachem, Kierkegaardem a chasidskými příběhy. Jeho koncepce patří do oblasti filosofie dialogu, filosofie individuálního vztahu s druhou osobou. Takové setkávání se podle něj děje ve dvou modech, jimž zasvětil právě tuto knihou. Nakladatelství Portál … Celý článek »