Šum: O chybách v úsudku
Recenze

Šum: O chybách v úsudku

Zřejmě žádnému nadšenci behaviorální ekonomie nemohla uniknout novinka z pera Daniela Kahnemana. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii a autor slavného titulu Myšlení, rychlé a pomalé již v minulosti uplatnil svůj um v rozklíčování faktorů lidského rozhodování a přemýšlení. Přestože Šum je pouze volným pokračováním předchozí knihy, čtenářovi se vyplatí seznámit se s základními koncepty nazírání … Celý článek »

Psychické procesy při výuce cizích jazyků
Recenze

Psychické procesy při výuce cizích jazyků

Souvislostí procesů učení cizích jazyků a hudby se v poslední době zabývá čím dál více autorů. Ve výzkumech se totiž ukazuje jejich vzájemné propojení nejen ve fyziologii mozku, ale také v rámci procesů učení. Toto propojení by mohlo znamenat nový přístup k institucionalizované výuce cizích jazyků Autorka této publikace PhDr. Petra Besedová, Ph.D. (*1976) působí na Katedře německého … Celý článek »

Raphael M. Bonelli: Mužský narcismus
Recenze

Raphael M. Bonelli: Mužský narcismus

„Vykašli se na něj, je to narcista.“ Jak banálně by takový výrok mohl znít. Přitom se jedná o poměrně vážnou poruchu osobnosti, v krajních případech vedoucí až k hospitalizaci. Ve svém okolí jste již možná zaregistrovali pár takových diagnóz (i když, pozor, nejčastěji narážky o narcistických tématech ostatních mají právě ti praví narcisté). Pokud vás tedy někdy … Celý článek »

Sexuální edukace: II. část
Seriály

Sexuální edukace: II. část

Role genderových rozdílů v sexuální edukaci Existují rozpoznatelné rozdíly v kategoriích o sexuálních otázkách, o kterých rodiče s adolescenty mluví. Matky mluví s dospívajícími dívkami více o jejich těle; o menstruaci a „normálním“ sexuálním vývoji a o pubertě (Diiorio, Kelley, & Hockenberry-Eaton, 1999). Matky nabízejí dívkám málo explicitních informací o pohlavním styku a slasti, ačkoli … Celý článek »