Recenze

Rick Hanson: Stačí jen málo – 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie

Kniha už z názvu slibuje být praktická, vždyť kdo by nechtěl umět pracovat se svou myslí tak, aby dokázal zvýšit vnitřní pohodu, výkonnost a odolnost? Publikace pictureprovider-6se tedy stává jakousi příručkou čtenáře, přičemž chce oslovit široké spektrum lidí, které láká na témata jako jak zaplnit díru v srdci, snížit úzkosti z nedokonalosti, mít větší pocit jistoty, chránit mozek apod.

Jak laikovi, tak náročnějšímu čtenáři v oboru neuropsychologie, může být sympatické, že se kniha opírá o fakta. Je podložena několika výzkumy, studiemi a odkazuje tedy na opodstatněnou teorii. Přesto se zde nevyskytuje přílišné užívání odborných výrazů a text je psán srozumitelně. Hned na začátku jsou vysvětleny změny mozku pomocí neuroplasticity. To nám přiblíží hlavní myšlenku knihy, a sice že mozek na sebe bere formu toho, čím se zabývá mysl. Měníme-li tedy mysl, měníme i vlastní mozek.

Autor přibližuje sdělení v ich-formě a teorii i praxi prokládá vlastními postřehy a zážitky, což jen dopomáhá k vyvolání dbrain-2ojmu, že klid mysli dokáže ovládnout opravdu úplně každý. Kniha má přátelskou a příjemnou atmosféru, je psána s nadhledem. Hanson například několikrát zmiňuje, že pomocí neuropsychologie můžeme posílit schopnost nebrat život tak osobně. Zároveň dodává, že ani jedno cvičení si nevymyslel: jedná se o zásadní věci, jichž se týkají mnohá novoroční předsevzetí, avšak které pak lidé realizují jen zřídka. Rick Hanson není jen neuropsycholog a učitel meditace, ale i manžel a otec, který se potýká s pracovním i rodinným životem. Zmiňuje, že se potýká s běžnými problémy každého z nás a ví, jak je řešit, tím oslovuje širokou veřejnost.

Číslo 52 v názvu knihy není náhodné. V průběhu čtení se dozvíme, že cvičení můžeme provádět několika způsoby, přičemž jeden z nich je, že si na každé jedno cvičení vyhradíme týden, takže nás čeká celý jeden rok proměn. Autor ale uvádí, že si také můžeme nalézt pouze jediné konkrétní cvičení, které bude opravdu dobře fungovat. Kniha je členěna do pěti částí, na jejím konci bychom tedy měli být seznámeni s tím, jak být k sobě dobrý, užívat si života, posilovat své silné stránky, zapojit svět a žít v míru. Každé cvičení má pak vlastní kapitolu, přičemž jejich názvy odpovídají na otázku proč dané cvičení provádět (př. odpustit si, více spát, spřátelit se se svým tělem, vyživovat svůj mozek,…), a pak se zaměřují na to, jak jej dělat.

Kniha klade čtenáři spoustu otázek, nechává ho se zamýšlet nad sebou samým i nad světem. Uvnitř najdete i místa, kam si můžete leccos poznamenat a vepsat. Publikace Vám tedy poskytuje možnost odpovědí na Vaše otázky, pokud umíte číst mezi řádky, resp. umíte-li číst sami v sobě, k čemuž kniha dopomáhá otázkano-brainmi zaměřenými na introspekci.

Dílo bych doporučila každému, kdo se chce dozvědět něco o sobě a vlastní mysli. Kdo chce u knihy přemýšlet a odnést si něco do života pro každodenní použití. Podnětů na 150 stranách najdete bezesporu víc než dost.

Líbilo se mi, že je kniha napsaná velmi čtivou formou a přitom jsou v ní vhodně použitá fakta a odkazy, takže nepůsobí dojmem přehnaně populistické literatury. A co bylo její mínus? Že skončila.

One thought on “Rick Hanson: Stačí jen málo – 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *