Strom poznání od chilských biologů a teoretiků poznání Humberta Maturany a Francisca Varely je zevrubným studiem fenoménu poznání a našeho jednání, které z něj vyplývá. Vyvádí z tendence žít ve světě jistoty, v němž je naše přesvědčení důkazem toho, že věci jsou a dějí se toliko, jak je vidíme. Zdůrazňuje, že existuje jen vlastní vnitřní život a že na jistotách založená zkušenost je jen projevem individuální slepoty ke kognitivním aktům druhých.
Filosoficky zběhlému čtenáři by toto tvrzení mohlo přijít povědomé, sami autoři ostatně připouštějí, že existují podobnosti mezi jejich myšlenkovou konstrukcí a myšlením například Immanuela Kanta, Ludwiga Wittgensteina či Gregoryho Batesona.
Kniha nicméně nepředkládá pouze myšlenku jako takovou; vyjma zkoumání fenoménu poznání nahlíží na univerzální povahu konání v procesu poznávání, tedy na ztvárňování světa současně jakožto na problém i na východisko: ukazuje, jak poznání generuje i samo objasnění procesu poznávání. Nabízí proto dlouhou cestu od samotných kořenů autonomie, totiž buněčné autopoiézy, uspořádání metabuněčných organismů a jejich domén chování k funkční uzavřenosti systému, lingvistickým doménám i jazyku.
Přestože kniha obeznamuje i s jevy, se kterými se čtenář pravděpodobně již setkal, je potřeba se připravit na časté potýkání se s novými, nezvyklými pojmy; kniha je ostatně napsána velmi složitým a odborným jazykem. Z toho důvodu bych před její koupí nejprve doporučila do knihy nahlédnout.
Na druhou stanu ze strany čtenáře nevyžaduje žádné předchozí vědění: k pochopení souvislostí přísně sleduje pojmový itinerář, který je doplněn řadou ilustrací, pojmovou mapou hlavních myšlenek, doplňujícími výklady a heslářem s definicemi hlavních termínů.