Ještě dřív než jsem knihu otevřela, v hlavě mi znělo “no konečně”. Po tom, co už i témata jako genderová problematika, rovnost pohlaví nebo sexuální obtěžování dostávají víc prostoru a pozornosti, došlo nakonec i na osoby s psychiatrickou diagnózou, u kterých jsme poslední století tak nějak dělali, že neexistují. Přestože dávno víme, že tyto diagnózy … Celý článek »
Štítek: psychorecenze
Lucidní snění: Naučte se vědomě snít
Pokud se Vám podaří lucidně snít, můžete prožít cokoliv, na co si jen vzpomenete. Získáte nekonečně mnoho možností a z Vaší noci se může stát neskutečný zážitek, který ve Vás zanechá plno pocitů na hodně dlouhou dobu. Kniha od amerického psychologa, odborníka v oblasti lucidního snění Stephena LaBerge je velmi podrobným, informacemi nabitým, přesto srozumitelně napsaným … Celý článek »
Rodinná tajemství: Jak překonat trauma předků
Dějí se Vám v životě věci, které si nedovedete vysvětlit? Je něco, o čem se ve vaší rodině nemluví? Zažíváte vlastní nepřiměřené reakce na zdánlivě běžné podněty? Děje se ve vztahu mezi vámi a vašimi rodiči něco neobvyklého, čemu nerozumíte? Kniha Rodinná tajemství od Yvonne Poncet-Bonissol je útlá a stručná publikace pojednávající o velice náročném … Celý článek »
Můj hlas půjde s tebou: Terapeutické příběhy Miltona H. Ericksona
Nově vydaná kniha nám nabízí možnost nahlédnout do terapeutické místnosti (a možná trochu i do hlavy) jednomu z velkých mistrů psychoterapie – Miltonovi H. Ericksonovi – skrze příběhy sesbírané a převyprávěné jeho žákem Sidney Rosenem. Tomu se podařilo různá vyprávění sepsat a uspořádat do několika témat – kniha obsahuje například motivační příběhy, historky, které vedou … Celý článek »
Karel Nešpor: Střízlivě, většinou vesele. Postřehy, vzpomínky i něco praktického
Útlá knížka je souborem anekdot, kratičkých příběhů, zamyšlení a návodů. Jsou velmi volně řazeny do kapitol. Rozpětí témat je od střízlivosti a “střízlivých přátel” v první kapitole k srdci a emocím v poslední. Celou knihu prostupuje Nešporův optimismus a radost ze života. Nešpora, dlouholetého primáře Psychiatrické nemocnice Bohnice a známého odborníka v oblasti návykového … Celý článek »
Náš velký útěk: Přežije rodina mimo civilizaci?
Samotný titulek knihy Náš velký útěk: Přežije rodina mimo civilizaci? by sám o sobě stačil pro vysvětlení, s čím se skrze příběh jedné dánské rodiny rozhodnuté pro život v souladu s přírodou můžeme seznámit. Autorka knihy Andrea Hejlskov předkládá na jednotlivých stránkách svoji zkušenost od samotného počátku vznikaní rozhodnutí o životě mimo civilizaci až ke všem praktickým i filosofickým … Celý článek »
Nenásilná komunikace a moc: V institucích, společnosti i rodině
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se to stane, že se lidé mezi sebou dlouhodobě hádají, aniž by našli východisko ze svízelné situace? Řešili jste někdy, jak vyjednat se zastupiteli vaší obce výstavbu nového hřiště namísto nového parkoviště? Snažili jste se někdy domluvit s dospívajícím synem o tom, proč nechce chodit do školy? Řešili jste někdy … Celý článek »
Alfred Adler: Člověk, jaký je – základy individuální psychologie
Píše se listopad roku 1926 a Alfred Adler dopisuje svoji předmluvu ke knize Člověk, jaký je – základy individuální psychologie, aby mohla být následujícího roku představena širokému publiku. Od doby prvního publikování uplynulo přes devadesát let, ve kterých kniha prošla řadou revizí, aby nakonec byla znovu vydána v českém překladu. Individuální psychologie Alfreda Adlera je … Celý článek »
Přerámování v terapii: Umění podívat se na svět novýma očima
Jsou lidé, pro které cesta letadlem znamená dobrodružství a výlet za odpočinkem a poznáním. Pro jiné lidi je však představa nastoupit na palubu letadla přímo děsivá a plná katastrofických scénářů. Přestože se jedná o stejnou situaci, význam, který jí přisuzujeme, může výrazně změnit naše myšlení, prožitek i chování. Ústředním tématem knihy Přerámování v terapii: Umění … Celý článek »
Cvičení mentální kondice: 365 úkolů na celý rok
Kniha Cvičení mentální kondice od PhDr. Mgr. Mgr. Mgr. Jany Bílkové, Ph.D., překladatelky, psycholožky a tlumočnice, je výjimečná, jak naznačuje už počet titulů, které autorka uvádí u svého jména. O knihu se totiž v podstatě nejedná. Souvislého textu je v ní v podstatě jedna strana – spravedlivě půl na začátku a půl na konci. Zbytek knihy tvoří, jak … Celý článek »
Pandořina skříňka: Nejvýznamnější psychologické experimenty 20. století
O knize Pandořina skříňka od Lauren Slaterové jsem toho slyšela hodně od kantorů, byla často doporučována. Její četbu jsem dlouho odkládala, ale když se naskytla možnost recenzování, rozhodla jsem se spojit příjemné s užitečným a nezaváhala jsem ani minutu. A udělala jsem rozhodně dobře. Lauren Slaterová vystudovala psychologii a literaturu, ve své nejznámější knize dokázala s naprostou … Celý článek »
Kůň, který uměl počítat aneb Proč je důležité myslet kriticky
Na začátku 20. století svět zaplavily zprávy o koni, který projevoval neochvějné známky inteligence. Na základě tréninku bývalého učitele matematiky se naučil číst a zvládat základní aritmetické operace. Kůň, přezdívaný “Chytrý Hans”, přilákal pozornost veřejnosti i mnoha odborníků, kteří se snažili tento fascinující úkaz zkoumat, ale vše se zdálo být jasné. Nejedná se o žádný … Celý článek »