Všichni stárneme. Už od chvíle, kdy se narodíme. Jen si to poměrně dlouhou dobu neuvědomujeme. A pak, zdánlivě najednou, si toho všimneme. Sissel Gran nás zve k zamyšlení nad tím, … Continue reading »
Tag Archives: společnost
Méně mít, více žít: Najděte si vlastní cestu k minimalismu
Další text do dlouhé řady těch týkajících se minimalistického způsobu života, tentokrát ve formě osobní zpovědi autorky a jejích přátel a známých. Autorka Klára Haunerová dlouhá léta pracovala v oblasti módního … Continue reading »
Erich Fromm: Mít, nebo být
Napsat recenzi na knihu, kterou je Frommovo „Mít, nebo být?“, není lehký úkol. Pokud by čtenář měl zájem, nalezne na internetu jistě pestrou škálu anotací, recenzí i rozborů tohoto jedinečného … Continue reading »
Jak se dostat z maléru: Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let
„Kniha je určena všem (zodpovědným) občanům od 8 do 100 let.“ Takto autorka, Petra Štarková, představuje svou novou knihu a nelze s ní než souhlasit. Kniha je plná informací o institucích, … Continue reading »
Jak se vyznat v klimatu: Encyklopedie pro školáky
„Lidé rádi mluví o počasí. Poslední dobou probírají stále častěji i klima.“ Těžko přispět k inteligentní diskuzi, když člověk nemá základní přehled o rozdílu mezi těmito dvěma jevy a tom, … Continue reading »
Zygmunt Bauman: Tekutá modernita
Dnešní uspěchaná a šílená doba, kdy nemáme na nic čas a už vůbec ne na sebe, žijeme v šíleném tempu, které se nedá dlouhodobě udržet, jsme schopni ze dne na den … Continue reading »
Revoluce jednoho stébla slámy
Hledat jehlu v kupce sena, je možný název knihy japonského zemědělce, ale i spisovatele Masanobu Fukuoky. Ve své knize se zaobírá pěstováním plodin v Japonsku. Mohlo by tedy být zřejmé, že je … Continue reading »
Jak se vzájemně chápat: Generace X, Y, Z
Otázka sporů a rozdílů mezi generacemi patří k těm otázkám lidského společenství, které se datují do doby, kdy vznikla první rodina, ale mluví se o ní především tehdy, kdy se následující … Continue reading »
Média, lži a příliš rychlý mozek: Průvodce postpravdivým světem
Kdy jindy než teď a co jiného než tohle? Známe to, všichni teď máme spoustu času a všechny platformy médií nás zahrnují všemi možnými informacemi a my je hltáme a … Continue reading »
Nenásilná komunikace a moc: V institucích, společnosti i rodině
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se to stane, že se lidé mezi sebou dlouhodobě hádají, aniž by našli východisko ze svízelné situace? Řešili jste někdy, jak vyjednat se zastupiteli … Continue reading »
Moudrost psychopatů: Má každý v sobě psychopatické sklony?
Je psychopatie rys osobnosti, nebo porucha při zpracovávání informací? V jakých oblastech života se vyplatí být psychopatem? Může být psychopatie přínosná? Jaké je to nemít svědomí? Autorem knihy je britský … Continue reading »
Psychologie a filosofie
Nemohu se ubránit dojmu, že až příliš často a neoprávněně mnozí budoucí psychologové ohrnují nos nad filosofií. Názory jako: „Zase filozofie. A k čemu? Studujeme přece psychologii, ne? To nám k ničemu … Continue reading »