Disociace – rozštěpení, rozplývání, rozpad. Tak zní vysvětlení významu tohoto slova podle slovníku cizích slov. Jeho význam je však v oblasti duševního zdraví mnohem obsáhlejší. Popisuje rozdělení osobnosti na části, jednotlivosti, … Continue reading »
Tag Archives: Portál
Sny jako řeč duše, hlubinněpsychologický výklad snů
Po dlouhém čase nevím, jak bych uvedla recenzi. Začnu úryvkem od samotného autora, kterým je uvedena předmluva v knize: „Tato kniha je napsaná jak pro laika, který se … Continue reading »
Hraniční doba: Konec normálních časů?
V každém historickém období existuje nějaká populární diagnóza, která vyniká nad ostatními. Skoro, jako by se zdálo, že i psychiatrie podléhá módě. Proč tomu tak je? A jaká diagnóza je příznačná … Continue reading »
Jak zvládat silné emoce a osedlat svůj hněv
Kniha Jak zvládat silné emoce a osedlat svůj hněv je dílem kolektivu autorů pod vedením Matthewa McKaye, zkušeného KBT terapeuta, který má na svědomí už několik publikací s podobnou filozofií. … Continue reading »
Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte
„Používat jen jednu mozkovou hemisféru je podobné jako pokoušet se plavat jednou rukou. Možná se nám to podaří, ale nebyli bychom daleko úspěšnější – a nepřestali bychom se pohybovat v … Continue reading »
Kdo jsem a co tady dělám?
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vám daří v jednotlivých oblastech vašeho života, jak trávíte svůj volný čas a v čem jste nebo nejste v životě spokojení? Rozhodovali jste … Continue reading »
Měsíc radosti
Norská psycholožka Ragnhild Bang Nes se věnuje výzkumu štěstí většinu své profesní kariéry. Ve své knize Měsíc radosti nabízí čtenářům možnosti, jak zvýšit počet či intenzitu pocitu štěstí ve svém … Continue reading »
Techniky pro zvládání úzkosti
Úzkostné myšlenky provázejí životem asi téměř každého z nás. Vkradou se do mysli, ani nevíme odkud, neustále se nám připomínají a plodí nejrůznější katastrofické scénáře. Nelze je z mysli vypudit, nelze … Continue reading »
Mozková mlha – 10 způsobů, jak ji rozfoukat
Neustále máte spoustu práce a současně trpíte pocitem, že věčně nestíháte? Zapomínáte na různé úkoly a pak si na ně v poslední chvíli vzpomenete a narychlo to napravujete? Pokud nemáte nic … Continue reading »
Dítě zvané „To“: příběh zápasu o přežití
Píše se rok 1996 a David Pelzer je jedním z nosičů olympijské pochodně. Jedná se o významnou poctu, které se mu vedle jiných dostalo za jeho celoživotní úsilí v oblasti … Continue reading »
Máma v pohodě, sebepéče pro hrdinky všedních dnů
Čtenářky drží v ruce již druhou, česky vydanou, knihu od rakouských autorek Daniely a Lindy. Jedná se o literaturu z oblasti self-help. A jako taková pro mne byla příjemným a … Continue reading »
Modlitba, která mi změnila život
Drobná knížečka Jima Manneyho s názvem „Modlitba, která mi změnila život“ má dost možná také potenciál měnit životy. Nenajdete v ní totiž vyčerpávající teologické úvahy o modlitbě a jejích úskalích. … Continue reading »