Mám to o sobě říct? Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci
Recenze

Mám to o sobě říct? Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci

Ještě dřív než jsem knihu otevřela, v hlavě mi znělo “no konečně”. Po tom, co už i témata jako genderová problematika, rovnost pohlaví nebo sexuální obtěžování dostávají víc prostoru a pozornosti, došlo nakonec i na osoby s psychiatrickou diagnózou, u kterých jsme poslední století tak nějak dělali, že neexistují. Přestože dávno víme, že tyto diagnózy … Celý článek »

Lucidní snění: Naučte se vědomě snít
Recenze

Lucidní snění: Naučte se vědomě snít

Pokud se Vám podaří lucidně snít, můžete prožít cokoliv, na co si jen vzpomenete. Získáte nekonečně mnoho možností a z Vaší noci se může stát neskutečný zážitek, který ve Vás zanechá plno pocitů na hodně dlouhou dobu. Kniha od amerického psychologa, odborníka v oblasti lucidního snění Stephena LaBerge je velmi podrobným, informacemi nabitým, přesto srozumitelně napsaným … Celý článek »

Proč volíme psychopaty a jak to zastavit
Recenze

Proč volíme psychopaty a jak to zastavit

Proč volíme psychopaty a jak to zastavit. Název knihy, kterou stvořil Bill Eddy, renomovaný právník a psychoterapet, mě na první pohled upoutal. Již delší dobu jsem si čas od času kladla otázku, proč za své zastupitele volíme osoby, které jsou sice výrazné a jsou jich plná média, ale často se ukáží jako nebezpečné pro demokracii … Celý článek »

Rodinná tajemství: Jak překonat trauma předků
Recenze

Rodinná tajemství: Jak překonat trauma předků

Dějí se Vám v životě věci, které si nedovedete vysvětlit? Je něco, o čem se ve vaší rodině nemluví? Zažíváte vlastní nepřiměřené reakce na zdánlivě běžné podněty? Děje se ve vztahu mezi vámi a vašimi rodiči něco neobvyklého, čemu nerozumíte? Kniha Rodinná tajemství od Yvonne Poncet-Bonissol je útlá a stručná publikace pojednávající o velice náročném … Celý článek »

Co s odpadem? Encyklopedie pro předškoláky
Recenze

Co s odpadem? Encyklopedie pro předškoláky

Miluji knihy pro děti. Od chvíle, co se mi narodil první syn, trávím mnoho času v knihkupectvích prohlížením si dětských knih, které pomáhají malému čtenáři vyznat se v okolním složitém světě. A proto by ten, kdo mě zná, nebyl překvapen, že jsem se tetelila štěstím, když dorazila knížka Co s odpadem? Encyklopedie pro školáky autorky … Celý článek »

Mindfulness pro začátečníky
Recenze

Mindfulness pro začátečníky

V dnešní uspěchané době se čím dál více výzkumů zaměřuje na různé metody redukce stresu a úzkostí. Během posledních přibližně 40 let se začal velmi rychle rozšiřovat směr mindfulness, tedy cvičení všímavosti k vlastnímu tělu a všemu, co se kolem nás děje. V této knize čtenář nalezne různé úvahy o všímavosti a zároveň i návod pro jeho praktikování. … Celý článek »

O smrti a životě
Recenze

O smrti a životě

Jak napsat recenzi na knihu jednoho z nejvlivnějších psychoterapeutů současnosti a jeho ženy, se kterou prožil více než 70 let šťastného a plnohodnotného života? Knihu která je dojemně krásná a palčivě smutná zároveň. Irvina Yaloma, amerického psychoterapeuta, psychiatra a autora odborných i beletristických publikací čtenáři se zálibou v psychologii pravděpodobně netřeba představovat. Marilyn Yalom, manželka … Celý článek »

Únava ze soucitu
Recenze

Únava ze soucitu

Angelika Rohwetter je německá psychoterapeutka a autorka knih z oblasti psychoterapie. V knize Únava ze soucitu představuje čtenáři možnou příčinu nudy, vyčerpání nebo nesoustředěnosti v terapii nebo jiné práci v pomáhajících profesích. V úvodu knihy autorka objasňuje koncept únavy ze soucitu a dává jej do kontextu k podobně se projevujícím potížím, tedy vyhoření, depresi a … Celý článek »

Hrdinka v nás
Recenze

Hrdinka v nás

Jak název napovídá, kniha Hrdinka v nás je převážně o ženách a určená ženám, i proto se budu obracet zejména k nim. Zároveň je nutné na otázky spojené s ženským bytím v současném světě pohlížet nejen z ženského úhlu pohledu, ale v širším kontextu – v kontextu kultur, které byly historicky kulisou k vývoji postavení … Celý článek »

Perfektně skrytá deprese
Recenze

Perfektně skrytá deprese

Zdá se vám, že si lámete hlavu s každou maličkostí? Je pro vás těžké přijímat pozitivní zpětnou vazbu a sami na sebe jste moc přísní či se vám zdá, že opravdu nerozumíte svým emocím, a tedy je raději skrýváte před sebou i před druhými? Necítíte se dobře aniž by o tom kdokoliv věděl? Pokud jste … Celý článek »

Bázeň a chvění / Nemoc k smrti
Recenze

Bázeň a chvění / Nemoc k smrti

Søren Kierkegaard (1813 – 1855), významný dánský filosof, teolog, ale i předchůdce existenciální psychologie nyní ožívá ve znovu-vydaných spisech Bázeň a chvění a Nemoc ke smrti, které vychází pospolu v jedné knize. Ač Kierkegaard své myšlenky vložil do těchto spisů již ve čtyřicátých letech devatenáctého století, jejich hloubka a snaha o podnícení dalších úvah je … Celý článek »