„Logika je skutečně nejlepší důvod, jak dobře argumentovat, ale pro úspěch v životě už tak užitečným nástrojem není“. Ti, kteří s následujícím tvrzením nesouhlasí, po přečtení knihy možná přehodnotí mnohé, čemu ve svém životě věřili, zatímco ti, které ze samého přikyvování již bolí za krkem, zjistí, proč se nemohou souhlasu ubránit. Ať patříte tam či onam, tak … Celý článek »
Štítek: psychologie
Bázeň a chvění / Nemoc k smrti
Søren Kierkegaard (1813 – 1855), významný dánský filosof, teolog, ale i předchůdce existenciální psychologie nyní ožívá ve znovu-vydaných spisech Bázeň a chvění a Nemoc ke smrti, které vychází pospolu v jedné knize. Ač Kierkegaard své myšlenky vložil do těchto spisů již ve čtyřicátých letech devatenáctého století, jejich hloubka a snaha o podnícení dalších úvah je … Celý článek »
Vývojová neuropsychologie
„Geneze člověka zahrnující vznik a vývoj mozku i psychiky je nesmírně složitý a bezpochyby fascinující proces. V řadě aspektů bychom tento proces mohli přirovnat ke vzniku samotného vesmíru,“ píší v úvodu své knihy autoři Roman Procházka a Miroslav Orel. Naprosto nepochybně se jedná o jednu z publikací, která není primárně určena pro laickou veřejnost. Neumím … Celý článek »
Cesty ke klidu: Jak se vyrovnat s nejistotou
„Zaměřit se na konkrétní fenomén, abychom ho dokázali lépe pochopit, znamená vnímat ho jako skleněný hranol. Držíme ho na světle a otáčíme a obracíme ho ze všech stran, abychom prozkoumali všechny jeho plochy. Kousek ho oddálíme, abychom ho uviděli jako celek, a pak zase přiblížíme, abychom si mohli prohlédnout detaily.“ Úryvek z knihy, na kterém lze … Celý článek »
Delikvence: Analýza produktů činnosti delikventní subkultury jako diagnostický a resocializační nástroj
Publikací zabývajících se vězeňstvím z odborného hlediska není tolik jako těch, které toto téma berou senzachtivě. Vězeňství je pro laickou veřejnost tajuplný hrad, a proto je milým překvapením podívat se na tvorbu vězněných osob z pohledu diagnostiky a terapeutické práce. Kniha je útlá a v první teoretické části vymezuje pojmy z oblasti kriminologie a psychologie osobnosti. Jelikož … Celý článek »
Stín v nás: Podvratná životní síla
Verena Kastová, významná analytická psychoterapeutka, ve své knize představuje téma, které v psychologii zaujalo místo v roce 1912 – C. G. Jung tehdy poprvé popsal koncepci stínu, která je dodnes nedílnou součástí (nejen) analytické psychologie. Ač název knihy odkazuje na podvratnost stínu, autorka se spíše obrací na pozitivní aspekty stínu v každém z nás, upozorňuje na možnosti, které nám … Celý článek »
Vykročte z úzkosti: Trénink pro dospělé
Stalo se vám někdy, že jste měli pocit naprosté paniky, neurčitého, ale přesto obrovského strachu, který vás až paralyzoval? Nebo jste měli úzkosti tak silné, že jste měli strach, že se dusíte nebo máte infarkt či nějakou jinou závažnou zdravotní potíž? Možná takové stavy znáte z různých stresujících či jinak náročných situací. Možná se s nimi setkáváte … Celý článek »
Poruchy osobnosti v 21. století: Diagnostika v teorii a praxi
Široký název knihy napovídá, že by se mohlo jednat o mnohasetstránkovou publikaci, kde jsou rozebrány jednotlivé části do nejmenších podrobností. Pravda je to částečná. Jde skutečně o zevrubný náhled na tak komplikovanou oblast, jako jsou poruchy osobnosti, ovšem mýlkou je velikost. Autoři na 240 stranách dostáli všemu, co v nadpisu oznamovali. Doktor Karel D. Riegel se … Celý článek »
Zbláznění: Obrázkový průvodce bipolární myslí
Pokud vás někdy zajímalo, jak vypadá život na horské dráze a jak se dá zpomalit a přetvořit na klidnou jízdu po „okresce“, pak sáhněte po této komiksové knize. Ellen Forney se toho rozhodně nebojí a ukazuje všechny stránky života s bipolární poruchou a pomocí kreseb nechává čtenáře proniknout hluboko do své mysli i světa. Kniha … Celý článek »
Psychopat v mém mozku: Neurovědcova cesta k odhalení jeho temného já
Psychopatie je tradičně oblíbené téma, detektivky a thrillery se objevují mezi nejčtenějšími knihami a v programu televizí to není jiné. Temná stránka našeho světa je fascinující a zároveň frustrující a lze na ní pohlížet různými způsoby. Kniha Jamese Fallona se na psychopatii dívá pohledem neurovědce, který má tak trochu psychopatický mozek. V tomto případě nás ale nečekají … Celý článek »
Síla nevysloveného: Příběhy z psychoterapie dětí a dospívajících
Po knížce s názvem Síla nevysloveného – Příběhy z psychoterapie dětí a dospívajících jsem sáhla ve snaze rozšířit si jako psycholožka obzory v oblasti dětské psychoterapie. Publikace mě však k mému překvapení oslovila na několika úrovních. Prakticky hned po přečtení prvních stránek jsem si začala uvědomovat, že její četbu nebudu řadit pouze do kolonky “profesionální růst”, ale vrátím se … Celý článek »
Zbavte se stresu pomocí všímavosti: Program na 8 týdnů pro zvýšení zdraví a vitality
Všímavost, anglicky mindfulness, je schopnost zaměřit svou pozornost na současný okamžik, na to, co se děje právě tady a teď. V posledních letech se stává téma rozvíjení všímavosti velmi populárním jak mezi laickou veřejností, tak jako téma zkoumané odborníky napříč různými profesemi. Kniha Zbavte se stresu pomocí všímavosti je jednou z mnoha knih na toto … Celý článek »